Daruri pentru copii la hramul Parohiei Andrieşeni

Arhiepiscopia Iașilor Decembrie 6, 2019   Autor: Constantin Ciofu

În ajunul sărbătorii, slujba Vecerniei unită cu Litia a fost oficiată de un sobor de preoţi. Răspunsurile la strană au fost oferite de un grup de tineri absolvenţi ai Facultăţii de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae” din Iaşi. Numeroşi enoriaşi din parohie, dar şi din alte părţi ale Moldovei, au participat la slujba închinată Sfântului Ierarh Nicolae. Părintele Nicolae Tverdostup de la Parohia Romanovca, Protopopiatul Ungheni, ce aparţine de Mitropolia Basarabiei, şi-a exprimat bucuria de a reveni în mijlocul comunităţii parohiale din Andrieşeni. În acelaşi timp, părintele Nicolae Tverdostup a apreciat grija pe care o arată mereu părintele paroh Mihai Cepeliuc faţă de copiii din parohie şi i-a îndemnat pe oameni să fie alături de lucrările de zidire ce se derulează la biserica parohială. Cu acest prilej, s-au oferit daruri copiilor din parohie. În continuare, s-a oficiat Taina Sfântului Maslu în cadrul căreia s-au citit mai multe rugăciuni pentru sănătatea celor prezenţi. „Sfântul Ierarh Nicolae este cinstit ca cel blând şi bun. El este cunoscut ca cel ce îndreaptă credinţa. La Sinodul I Ecumenic, alături de alţi Sfinţi Părinţi, Sfântul Nicolae a contribuit la formularea primelor opt articole din Simbolul de Credinţă. Până în zilele noastre se menţine tradiţia ca de sărbătoarea Sfântului Nicolae să se ofere daruri. În comunitatea noastră, mulţi copii s-au bucurat de darurile din partea sfântului. Noi aşteptăm de la el să ne dăruiască sănătate, cel mai mare dar pe care îl poate avea un om. Dăm slavă lui Dumnezeu şi Sfântului Ierarh Nicolae pentru că ne-a ocrotit de toate relele. Să vă dăruiască Dumnezeu bucurii sfinte! Să postiţi, să vă spovediţi şi să primiţi Sfânta Împărtăşanie. Să-i primiţi cu bucurie pe copiii care vor vesti Naşterea Domnului. Vă îndemn ca în zilele de Crăciun să participaţi la sfintele slujbe şi să oferiţi din prisosul frăţiilor voastre şi celor săraci”, s-a exprimat, după terminarea Tainei Sfântului Maslu, preotul paroh Mihai Cepeliuc. În ziua hramului, Utrenia a fost urmată de Sfânta Liturghie şi de Parastasul pentru cei adormiţi. La Căminul Cultural a avut loc apoi agapa frăţească pentru toţi cei prezenţi.