Scurt istoric al parohiei Dersca II

Istorie Decembrie 16, 2011

Parohia Dersca II a fost înfiinţată în anul 1994, fiind desprinsă de la parohia Dersca I, având atunci un număr de 485 de familii, marea majoritate fiind oameni în vârstă, pensionari ai fostului CAP, dar şi de Stat. Tinerii cei mai mulţi dintre ei sunt plecaţi peste hotare de unde susţin financiar familiile rămase în parohie.

La început s-a slujit în biserica Parohiei Dersca I, iar în anul 1999 s-au început demersurile pentru construirea unui lăcaş de cult pentru noua parohie. În anul 2001, în luna august au început efectiv lucrările la noua biserică, făcându-se săpăturile pentru fundaţie. Construcţia bisericii a durat timp de 10 ani, din 2001 până în 2010, când în data de 28.06.2010 prin binecuvântarea IPS Mitropolit Teofan s-a început a se sluji în noul lăcaş de cult. Biserica este construită în formă de cruce, cu lungimea de 30 m, lăţimea de 15,30 m, iar înălţimea de 25,57 m, din cărămida. Exteriorul este finisat în praf de marmoră, iar interiorul este tencuit, fiind pregătit de pictură.

Primul Preot paroh al Parohiei Dersca II a fost Tudosie Pavel, care a slujit din anul 1994 până în anul 2005, când a ieşit la pensie. Din anul 2006, luna ianuarie, ziua 01 a venit ca Preot paroh Roşca Petru Gabriel care a preluat construcţia bisericii de la cota +1,60 m, ducând-o până la final.

În anul 2011, luna octombrie, ziua 02, noua biserică cu hramul „Sf. Ap. Petru şi Pavel” Dersca II a fost sfinţită, sfânta masă, catapeteasma şi exteriorul bisericii, fără pictură de către IPS Mitropolit Teofan cu un sobor de preoţi. Lăcaşul de cult care urmează să fie pictat a fost înzestrat cu toate cele necesare săvârşirii sfintelor slujbe.Biserica ridicată în această parohie îndeamnă pe creştini ei la desăvârsire.