Istorie Decembrie 4, 2014

Biserica din satul Dersca este menționată documentar din 15 martie 1490, când Ștefan cel mare și Sfânt reîntărește Episcopiei de Rădăuți bisericile subordonate, care, spune același document, au fost întărite episcopiei de Alexandru cel Bun.

Biserica a continuat să existe în permanență; și datorită faptului că preoții, din aceeași familie, au stăpânit din generație în generație părți din moșie, documentele menționează, pentru o perioadă numele acestora. Uricul hotarnicei satului Dersca, din 30 mai 1515, „Uricul acesta este la preutul Pricopie din Dersca...”; „popa Tomșe, feciorul popii lui Iliia” se judeca la 2 iulie 1590 la divanul lui Petru voievod pentru „.a treia parte dintr-a treia parte din satul Derzca [...] și așijderea [...] pentru o casă [...] mai sus de biserică”; Ieremia Movilă voievod întărește lui popa Tomșa părțile cumpărate din satul Dersca, la 29 aprilie 1598; popa Tomșa se judeca cu Zaharia Derscovici pentru părți din Dersca, la 16 mai 1604; la 26 iulie 1617 Ionașco Stroici vinde o bucată din satul Dersca popii Cornaci; popa Cornaci cumpăra o parte din Dersca de la Minta la 8 ianuarie 1619.

Din anul 2000 se încep lucrările la construcția bisericii „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” prin strădaniile preotului Tudosie Pavel, lucrări continuate de preotul Roșca Petru-Gavril, noul paroh, care finalizează construcția; biserica se sfințește la 2 octombrie 2011.